Preparing Export...

Unofficial Results

Primary Election
August 4, 2020

70000.0%
70000.0%

Ballots Counted*700
Ballots Left To Count0
Eligible Voters1

Last Updated (PT): 6/30/2020 | 4:40 PM

Next Ballot Count (PT):

*includes undervotes and overvotes

U.S. Representative

0 out of 75 Precincts Reported

Ryan Cooper

8

Tracy "Justice" Wright

0

Douglas E. McKinley

3

Evan Jones

4

Sarena Sloot

5

Dan Newhouse

6

WRITE-IN

0

total votes
26
for U.S. Representative contest for U.S. Representative contest

Governor

0 out of 75 Precincts Reported

Alex Tsimerman

8

Phil Fortunato

2

Ryan Ryals

3

Leon Aaron Lawson

4

Henry Clay Dennison

5

Tim Eyman

6

Liz Hallock

7

Goodspaceguy

9

Omari Tahir Garrett

10

WRITE-IN

0

Don L. Rivers

11

Martin L. 'Iceman' Wheeler

12

Raul Garcia

13

Tylor Grow

14

Winston Wilkes

15

Brian R. Weed

16

Thor Amundson

17

Gene Hart

18

William (Bill) Miller

19

Matthew Murray

20

Dylan B. Nails

21

Cameron M. Vessey

22

David W. Blomstrom

23

Anton Sakharov

24

Craig Campbell

25

Nate Herzog

26

Cregan M. Newhouse

27

Ian Gonzales

28

Cairo D'Almeida

29

Elaina J. Gonzalez

30

Jay Inslee

31

Joshua Freed

32

David Voltz

33

Joshua Wolf

34

Loren Culp

35

Richard L. Carpenter

36

Bill Hirt

37

total votes
702
for Governor contest for Governor contest

Lt. Governor

0 out of 75 Precincts Reported

Joseph Brumbles

8

Jared Frerichs

2

Ann Davison Sattler

3

James R. Rafferty

4

Marko Liias

5

Matt Seymour

6

Michelle Jasmer

7

Bill Penor

9

Richard (Dick) Muri

10

WRITE-IN

0

Denny Heck

11

Marty McClendon

12

total votes
77
for Lt. Governor contest for Lt. Governor contest

Secretary of State

0 out of 75 Precincts Reported

Ed Minger

8

Gentry Lange

2

Kim Wyman

3

Gael Tarleton

4

WRITE-IN

0

total votes
17
for Secretary of State contest for Secretary of State contest

State Treasurer

0 out of 75 Precincts Reported

Duane A. Davidson

8

Mike Pellicciotti

2

WRITE-IN

0

total votes
10
for State Treasurer contest for State Treasurer contest

State Auditor

0 out of 75 Precincts Reported

Joshua Casey

8

Chris Leyba

2

Pat (Patrice) McCarthy

3

WRITE-IN

0

total votes
13
for State Auditor contest for State Auditor contest

Attorney General

0 out of 75 Precincts Reported

Matt Larkin

8

Mike Vaska

2

Brett Rogers

3

Bob Ferguson

4

WRITE-IN

0

total votes
17
for Attorney General contest for Attorney General contest

Commissioner of Public Lands

0 out of 75 Precincts Reported

Cameron Whitney

8

Steve Sharon

2

Hilary Franz

3

Kelsey Reyes

4

Maryam Abasbarzy

5

Sue Kuehl Pederson

6

Frank Wallbrown

7

WRITE-IN

0

total votes
35
for Commissioner of Public Lands contest for Commissioner of Public Lands contest

Superintendent of Public Instruction

0 out of 75 Precincts Reported

Ron Higgins

8

Maia Espinoza

2

Stan Lippmann

3

David Spring

4

Dennis Wick

5

Chris Reykdal

6

WRITE-IN

0

total votes
28
for Superintendent of Public Instruction contest for Superintendent of Public Instruction contest

Insurance Commissioner

0 out of 75 Precincts Reported

Anthony Welti

8

Chirayu Avinash Patel

2

Mike Kreidler

3

WRITE-IN

0

total votes
13
for Insurance Commissioner contest for Insurance Commissioner contest

County Commissioner #1

0 out of 38 Precincts Reported

Danny Stone

4

Mark S Wanke

2

Earl Romig

3

WRITE-IN

0

total votes
9
for County Commissioner #1 contest for County Commissioner #1 contest

County Commissioner #2

0 out of 17 Precincts Reported

Rob Jones

2

Tom Taylor

3

WRITE-IN

0

total votes
5
for County Commissioner #2 contest for County Commissioner #2 contest